پمپ لباسشویی و برد لباسشویی، مهمترین قطعات لباسشویی اتوماتیک

قطعات ماشین لباسشویی اتوماتیک به تک تک اجزا یا عناصر تشکیل دهنده یک ماشین لباسشویی اشاره دارد. این لوازم لباسشویی با هم کار می کنند تا عملکردهای مورد نیاز برای شستشوی لباس ها را انجام دهند. هر یک از این قطعات یدکی لباسشویی وظیفه ای را در ماشین لباسشویی برعهده داشته و با دیگر قطعات لباسشویی دارای هماهنگی و ارتباط می باشند. آشنایی با لوازم لباسشویی می تواند به شما در زمان عیب یابی و تعمیر این وسیله کمک نماید. از آنجایی که هر ماشین لباسشویی طراحی خاص خود را دارد، به معرفی قطعاتی می‌پردازیم که در بین همه آن‌ها مشترک است. 

 

پمپ تخلیه آب ماشین لباسشویی

پمپ ماشین لباسشویی که به عنوان پمپ آب لباسشویی نیز شناخته می شود، جزء مهم ماشین لباسشویی است. وظیفه حذف آب مصرف شده از دستگاه در طول چرخه تخلیه است.

پس از شستشو و آبکشی لباس ها، پمپ لباسشویی برای خروج آب از ماشین لباسشویی فعال می شود. با ایجاد مکش و فشار برای حرکت آب از طریق شیلنگ تخلیه و خارج شدن از دستگاه کار می کند.

پمپ تخلیه لباسشویی معمولاً از یک موتور الکتریکی و یک پروانه تشکیل شده است. پروانه یک دیسک چرخان یا جزء پروانه مانند است که نیروی لازم را برای حرکت آب ایجاد می کند. هنگامی که پمپ فعال می شود، پروانه به سرعت می چرخد ​​و گردابی ایجاد می کند که آب را از دستگاه خارج می کند.

پمپ آب ماشین لباسشویی معمولا در پایین ماشین لباسشویی، نزدیک خروجی شلنگ تخلیه قرار دارد. به سیستم لوله کشی دستگاه متصل است و توسط برد کنترل الکترونیکی ماشین لباسشویی یا تایمر کنترل می شود. 

خرابی یا مسدود شدن پمپ تخلیه آب لباسشویی می تواند باعث مشکلات زهکشی شود و در نتیجه آب پس از اتمام چرخه در دستگاه باقی بماند یا دستگاه از تکمیل چرخه شستشو جلوگیری کند. نگهداری و تمیز کردن منظم پمپ و همچنین بررسی هرگونه انسداد برای اطمینان از عملکرد صحیح آن مهم است. اگر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی معیوب شود، ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد تا قابلیت تخلیه ماشین لباسشویی بازیابی شود.

 

 

 

برد ماشین لباسشویی

برد لباسشویی معمولاً به برد کنترل الکترونیکی یا PCB (Printed Circuit Board) اشاره دارد که وظیفه کنترل و هماهنگی عملکردها و عملکردهای مختلف ماشین لباسشویی را بر عهده دارد. این واحد کنترل مرکزی ماشین لباسشویی است و اغلب در پشت صفحه کنترل قرار دارد.

برد مادر لباسشویی از طریق کنترل پنل ورودی از کاربر دریافت می کند، مانند انتخاب چرخه های شستشو، تنظیم تنظیمات و راه اندازی یا توقف دستگاه. این دستورات را پردازش می کند و سیگنال هایی را به اجزای مختلف ماشین لباسشویی ارسال می کند تا اقدامات خاصی مانند کنترل موتور، شیر ورودی آب، پمپ تخلیه و سایر عملکردها را انجام دهد.

برد همه کاره لباسشویی ممکن است از ترکیبی از ریزپردازنده ها، رله ها و سایر اجزای الکترونیکی برای اجرای عملکردهای مورد نظر استفاده کند. این شامل سخت‌افزار یا نرم‌افزاری است که بر عملکرد دستگاه نظارت می‌کند و ترتیب مناسب چرخه‌ها، زمان‌بندی، کنترل دما و ویژگی‌های ایمنی را تضمین می‌کند.

علاوه بر کنترل چرخه های اصلی شستشو، برد های ماشین لباسشویی پیشرفته تر می توانند ویژگی ها و عملکردهای اضافی داشته باشند. اینها ممکن است شامل برنامه‌های شستشوی تخصصی، گزینه‌های شروع تاخیری، قابلیت‌های سنجش بار، تشخیص سطح آب و تشخیص کد خطا برای عیب‌یابی باشد.

اگر ماشین لباسشویی با مشکلات الکتریکی یا کنترلی مواجه شد، خرابی برد لباسشویی می تواند دلیل بالقوه باشد. در چنین مواردی، ممکن است برای بازگرداندن عملکرد صحیح، تعمیر یا تعویض حرفه ای برد ماشین لباسشویی مورد نیاز باشد.

 

اینها تنها چند نمونه از قطعات ماشین لباسشویی هستند و قطعات خاص ممکن است بسته به طراحی و ویژگی های مدل ماشین لباسشویی متفاوت باشد. 

 

نظر خود را بنویسید