علت صدای زیاد ماشین لباسشویی

گاهی سر و صدا و تکان‌های ماشین لباسشویی به قدری زیاد است که اگر کسی در خانه باشد در اولین لحظه تکان‌های لباسشویی را با پیش لرزه‌های زلزله اشتباه می‌گیرد. اگر می‌خواهید بدانید چرا ماشین لباسشویی صدا می‌دهد و چگونه باید مشکل آن را برطرف کرد، این مطالب را از دست ندهید.

انواع صدای ماشین لباسشویی

صدای خرخر کردن ماشین لباسشویی

صدای خرخر کردن ماشین لباسشویی می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که چیزی راه لوله تخلیه را تا حدودی مسدود کرده است اما نه به‌طور کامل! این گرفتگی را قبل از اینکه تبدیل به یک مشکل دردسرساز شده، باعث ترکیدن لوله شود، برطرف کنید. در غیر این صورت خیلی زود باید به دنبال تعویض قطعات ماشین لباسشویی خود باشید.

علت صدای کلیک هنگام چرخش

اگر صدای کلیک مانندی می‌شنوید، ممکن است جسم خارجی در واشر تخلیه یا لاستیک دور درب لباسشویی گیر کرده باشد. ممکن است به‌طور اتفاقی سکه، کلید، سنجاق یا چیزهای دیگری را در جیب شلوارتان گذاشته باشید و هنگام انداختن لباس در ماشین لباسشویی، فراموش کرده باشید آن را خارج کنید. شیلنگ تخلیه و واشر درب لباسشویی را بررسی کنید و اگر جسم خارجی وجود داشت، آن را خارج کنید. این اصلی‌ترین علت صدای زیاد ماشین لباسشویی هنگام چرخش و دور تند است.

علت صدای زوزه کشیدن ماشین لباسشویی

در صورتی که متوجه صدای زوزه مانندی از لباسشویی خود شده‌اید، توصیه می‌شود از یک تکنسین کمک بگیرید چرا که به احتمال زیاد پمپ لباسشویی شما خراب شده است و باید تعویض شود، به ویژه اگر این صدا را هنگام آبکشی و تخلیه آب می‌شنوید.

صدای وزوز یا هوووم ماشین لباسشویی

اگر صدای وزوز یا هوووم از ماشین لباسشویی خود می‌شنوید، ممکن است جسم خارجی در پمپ دستگاه قرار گرفته باشد. اگر جسم خارجی به داخل پمپ راه پیدا کرده باشد، پمپ امکان عبور دادن آن را ندارد در نتیجه ممکن است آسیب جدی ببیند به‌ گونه‌ای که تعویض آن ضروری باشد.

صدای تق تق ماشین لباسشویی

اگر به هنگام تخلیه صدای تق تق از ماشین لباسشویی خود می‌شنوید، ممکن است جسم خارجی در موتور تخلیه گیر کرده باشد یا اینکه به طور کلی موتور تخلیه لباسشویی شما معیوب شده باشد.

  • پر کردن بیش از اندازه مخزن ماشین لباسشویی
  • ایرادات پولی قرقره
  • خراب شدن موتور ماشین لباسشویی
  • ساییده شدن بلبرینگ ماشین لباسشویی
  • گیر کردن جسم خارجی در موتور تخلیه

علت صدای در مرحله خشک کن لباسشویی

در صورتی که در مرحله خشک کردن لباس‌ها صدایی از لباسشویی می‌شنوید، ممکن است علت ساده‎‌ای چون زیاد بودن حجم لباس‌ها، تراز نبودن دستگاه و وجود شیء خارجی درون دیگ لباسشویی عامل ایجاد صدا باشد. اگر از این موارد مطمئن هستید، این احتمال وجود دارد که پارگی تسمه، ایراد در پمپ تخلیه، خرابی بلبرینگ و فرسودگی کمک‌های دیگ رخ داده باشد.

صدای جیر جیر ماشین لباسشویی

برخی از افراد از شنیدن صدای جیر جیر ماشین لباسشویی خود گلایه دارند. علت صدای جیر جیر ماشین لباسشویی می‌تواند به سادگی پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی یا تراز نبودن آن باشد. از طرفی ممکن است علت صدای جیر جیر لباسشویی، وجود مشکل فنی در دستگاه شما باشد. وجود اشکال در تسمه، کمک فنرها، بلبرینگ، موتور، کوپلینگ موتور، پمپ تخلیه، دریچه یا شیر ورودی آب و خرابی لاستیک دور درب لباسشویی شما نیز می‌تواند علت صدای جیر جیر ماشین لباسشویی باشد.

بررسی علت های صدای ماشین لباسشویی

خراب شدن پمپ تخلیه و موتور پمپ

پمپ تخلیه در ماشین لباسشویی برای پمپ کردن آب به داخل دیگ لباسشویی و همچنین برای تخلیه آب هنگام آبکشی استفاده می‌شود. این پمپ ممکن است از طریق تسمه یا موتور حرکت کند یا اینکه خودش موتور الکتریکی داشته باشد. منشا سر و صدای ماشین لباسشویی می‌تواند صدای پمپ تخلیه ماشین لباسشویی باشد. صدای پمپ تخلیه ماشین لباسشویی در واقع نشانه خراب شدن آن است. برای رفع این مشکل باید پنل جلوی اتاقک لباسشویی باز شود، تا بتوان به پمپ تخلیه دسترسی پیدا کرد و آن را به دقت مورد بررسی قرار داد

ایراد در دریچه ورودی آب

اگر صدای زیاد ماشین لباسشویی را به خصوص هنگام پر شدن لباسشویی می‌شنوید، ممکن است دریچه ورودی آب دچار اشکال شده باشد. با گذشت زمان، ممکن است رسوبات معدنی در داخل شیر ایجاد شده و باعث مسدود شدن یا تنگ شدن مسیر ورود آب به لباسشویی شما شود. اگر این مشکل به وجود آمده باشد، در حین کار سر و صدای لباسشویی زیاد خواهد بود. در صورتی که دریچه ورودی آب معیوب است حتما آن را تعویض نمایید. سعی نکنید دریچه را تعمیر کنید چرا که با جدا کردن دریچه امکان شکستن آن زیاد می‌شود.

فرسودگی کلاچ

وظیفه کلاچ ایجاد ارتباط بین گیربکس و دیگ داخلی است و به دیگ کمک می‌کند تا به تدریج از سرعت چراخش مناسب استفاده کند. از آنجایی که کلاچ با گذشت زمان فرسوده می‌شود و از بین می‌رود، ممکن است در طول فرایند چرخش دیگ یا دقیقا پس از اتمام چرخش، صدای بلندی ایجاد کند. کلاچ قابل تعمیر نیست و در صورت معیوب شدن باید تعویض شود.

خرابی تسمه ماشین لباسشویی

خرابی تسمه یکی از دلایل صدای زیاد ماشین لباسشویی است. تسمه در برخی از ماشین لباسشویی‌های درب از بالا برای اتصال موتور ماشین لباسشویی به شفت و در اغلب لباسشویی‌های درب از جلو برای اتصال موتور به سبد شستشو استفاده می‌شود. این تسمه می‌تواند ساده یا چند ردیفه باشد و معمولاً از جنس پلاستیک ساخته می‌شود. در ماشین لباسشویی درب از جلو معمولاً از تسمه چند ردیفه استفاده می‌شود و طوری طراحی شده است که به‌خوبی در جای خود نصب شود. در ماشین لباسشویی درب از بالا این تسمه معمولاً تک ردیفه با پوشش الیاف است.

آسیب دیدن کمک فنر

آسیب دیدن کمک فنر دیگر علت صدای زیاد ماشین لباسشویی است. همه ماشین لباسشویی های درب از جلو دارای کمک فنرهایی هستند که برای کاهش یا جذب ارتعاشات دیگ لباسشویی هنگام چرخش آن استفاده می‌شوند. این کمک فنرها به قاب پایه و بیرون دیگ متصل شده‌اند که برای دسترسی به آن‌ها باید پنل جلویی یا عقبی برداشته شود. اگر این کمک فنرها آسیب دیده باشند یا ضعیف شده باشند، اغلب هنگام چرخش دیگ صدای بلندی ایجاد می‌شود و در صورتی‌ که این اشکال برطرف نشود می‌تواند منجر به آسیب دیدن سایر اجزا لباسشویی نیز بشود.

خرابی موتور لباسشویی

یکی از اجزاء اصلی که علت صدا دادن ماشین لباسشویی می‌گردد، موتور است. موتور محرک اصلی در یک لباسشویی درب از بالا برای اداره کردن شفت و چرخش سبد شستشو است و در برخی دیگر نیز برای اداره کردن پمپ استفاده می‌شود. در لباسشویی های درب از جلو موتور متحرک، تسمه‌ای که پولی (یا فولی) سبد شستشو را به حرکت درمی‌آورد، اداره می‌کند. یک نشانه رایج مربوط به خراب شدن موتور هنگام شروع به کار آن، صدای هوووم یا وزوز موتور است که گاهی اوقات با کمی بوی سوختگی همراه است. در چنین مواقعی باید موتور به‌ دقت مورد بررسی و عیب یابی قرار بگیرد. در برخی مواقع مشکل موتور قابل تعمیر و بعضی مواقع هم باید تعویض شود.

آسیب دیدن پولی موتور

در ماشین لباسشویی‌های تسمه‌ای، پولی موتور به تسمه متحرک و در برخی موارد به تسمه پمپ کمک می‌کند. این پولی ها می‌توانند حجمی از گریس، خاک و خورده لاستیک را انباشته کنند و در هنگام کار موتور می‌تواند صدای جیغ مانند یا ضربه ایجاد کند. اگر لباسشویی شما هنگام شروع به کار، تخلیه یا چرخش چنین صداهایی تولید می‌کند.

معیوب بودن بلبرینگ

هم ماشین لباسشویی درب از بالا و هم درب از جلو بلبرینگ دیگ دارند که اجازه می‌دهد سبد شستشو یا دیگ داخلی آزادانه بچرخند. استفاده منظم از لباسشویی، استفاده از مواد شوینده نامرغوب به‌ صورت طولانی‌ مدت و ریختن حجم زیادی از لباس در ماشین لباسشویی می‌تواند موجب آسیب دیدن بلبرینگ‌ها شود و درنهایت اجازه می‌دهد آب به بلبرینگ‌ها برسد و سبب شکستن آن‌ها شود. اگر صدای ناله مانند یا صدای بلندی را می‌شنوید، معمولاً این صدا نشانه شکستن بلبرینگ دیگ است. همراه این صدا ممکن است متوجه بازی بیش‌ از حد دیگ داخلی یا نشت آب در نزدیکی محل لاستیک دور دیگ شوید.

شکستن سه‌نظام (شفت آبکش)

اﮔﺮ سه‌شاخه نگه‌دارنده دیگ ﯾﺎ ﺣﺘﯽ ﯾﮑﯽ از شاخه‌ها ﺑﺸﮑﻨﺪ، به خصوص در سرعت‌‌های بالا، درام ﻟﻨﮕﺮ اﻧﺪاﺧﺘﻪ و به‌ احتمال‌ قوی ﺑﺎ دﯾﮓ ﻓﺮﻋﯽ ﯾﺎ ﻫﯿﺘﺮ درﮔﯿﺮ می‌شود. ﺑﺮاي اظهار نظر ﻗﻄﻌﯽ، ﻻزم اﺳﺖ ﭼﻠﯿﮏ و درام را باز نموده و سه‌شاخه نگه‌دارنده درام را از ﻧﺰدﯾﮏ بررسی کنید. همچنین توجه داشته باشید که شکستن اﯾﻦ ﻗﻄﻌﻪ، بی‌شک یاتاقان‌ها را ﻧﯿﺰ ﺧﺮد خواهد ﻧﻤﻮد و اﮔﺮ ﻟﻨﮕﺮ درام در ﺣﺎل ﭼﺮﺧﺶ، بیش‌ از اندازه ﺑﺎﺷﺪ، ﻫﯿﺘﺮ ﻧﯿﺰ احتمالا آﺳﯿﺐ خواهد دید. از این رو، به‌ محض شنیدن ﺻﺪاي ﺧﺸﻦ و غیر طبیعی از ﻣﺎﺷﯿﻦ لباسشویی، دستگاه را بلافاصله متوقف نموده و سریعا با یک تکنسین ماهر تماس بگیرید.

فرسودگی گیربکس

گیربکس ماشین لباسشویی ممکن است فرسوده یا خراب شود. در گیربکس‌ها دنده‌هایی وجود دارد که می‌توانند باعث ایجاد سر و صدا در لباسشویی شوند. البته این احتمال بسیار کم است.

صدای زیاد ماشین لباسشویی نوعی نقص فنی است، باید هر چه سریع‌تر از یک تکنسین کمک بگیرید. البته اگر لباسشویی شما دچار نقص فنی شده باشد، این اشکال تنها به قطعاتی که پیش‌تر درباره آن‌ها صحبت کردیم مربوط نمی‌شود، بلکه ممکن است قطعات دیگری نیز دچار ایراد شده باشند، که در چنین مواردی حتماً نیاز است دستگاه توسط تکنسین متخصص ماشین لباسشویی بررسی شود تا به‌ صورت دقیق عیب‌ یابی، تعمیر و در صورت نیاز تعویض قطعه شود.

نظر خود را بنویسید